Ariana | Blogger | X X X X

piątek, 23 czerwca 2017

Silver Spoon # 1


Autor: Hiromu Arakawa
Tytuł: Silver Spoon
Kategoria:  shonen/komedia/okruchy życia/życie szkolne
Ilość stron: 185
Ocena: 9.5/10
Yugo Hachiken kończy szkołę, która przygotowuje swoich uczniów na Uniwersytet Tokijski. Nagle przełamuje się pakuje swoje rzeczy i przenosi do Technikum Rolniczego "Ezono" w Oezo z internatem. Tak zaczyna się pierwszy tom mangi "Silver Spoon".


Poznajemy chłopaka, który chce odnaleźć samego siebie, zmienić swoje życie i odpowiedź sobie na nurtujące pytanie - co chce robić w przyszłości i jaki jest jego cel. W pierwszym tomie poznaje kilka ciekawych postaci między innymi Shinnosuke Aikawa, którego marzeniem jest zostać weterynarzem, Ichiro Komba - bejsbolista z twardymi zasadami oraz Mikage, która od urodzenia wraz z rodziną zajmuje się koniami.

Główny bohater bardzo szybko widzi, że mimo swojej wielkiej, obszernej wiedzy jaką zdobył w Tokijskiej szkole, mało wie o życiu na wsi i na pracy przy zwierzętach. Tutaj zaczynają się
schody. Czy mimo wszystko pozna samego siebie? Czy ucieczka, którą rozpoczął ma większy sens?

Na samym początku możemy zobaczyć zagubionego Yugo Hachiken'a, który mimo chwilowej odwagi, widzi że nie będzie tak łatwo jakby chciał. Swoim zachowaniem wyróżnia się od rówieśników. Próbuje wręcz na siłę zrozumieć ich życie i naśladować ich. A raczej to nie tędy droga..

Kreska jest przyjemna, delikatna. Postacie są zabawne i indywidualne. Akcja w odpowiednich momentach przyśpiesza a kiedy trzeba zwalnia i pozwala nam delektować się chwilą. Zwierzęta zostały narysowane dość realistycznie, czasami w zabawny sposób, co dodaje smaczku czytelnikowi. Nieraz natkniemy się na poważne i komediowe sytuacje, za pomocą których raz będziemy się śmiać a raz popadniemy w zadumę.

Mangę polecam każdej osobie, w każdym wieku. Nie znajdziemy tutaj agresji, krwi czy aktów
seksualnych. Zobaczymy natomiast rozwijającą się przyjaźń, odnajdywanie samego siebie oraz wzgląd na ciężką pracę przy zwierzętach rolnych połączoną z normalną szkołą i lekcjami.

Czy polecam: TAK

4 komentarze:

 1. Czytając recenzję, przypomniala mi sie książka, "alchemik" Paulo Coelho. Także podróżował, szukał sensu i miejsca swojego na ziemi. Chętnie bym po tę książkę sięgnęła z Ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ksiazka brzmi obiecująco . Moze sama sie skusze na przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa waszej reakcji :) napisz czy się spodobało :) Pozdrawiam ciepło

   Usuń