Ariana | Blogger | X X X X

poniedziałek, 10 lipca 2017

Melancholia SukubaAutor: Richelle Mead
Tytuł: Melancholia sukuba
Rok Wydania: 2009
Wydawnictwo: Amber
Kategoria:  fantastyka / romans / krymianał / komedia
Ilość stron: 334
Ocena: 8/10
"Statystyki pokazują, że większość śmiertelników zaprzedaje dusze z pięciu powodów: seksu, pieniędzy, władzy, zemsty i miłości. W tej kolejności."

Tymi słowami zaczyna się intrygująca historia bohaterki,Georginy Kincaid, książki "Melancholia sukuba". To pierwszy tom cyklu Georgina Kincaid. Opowiada o niezwykłym życiu w zwykłym świecie. Georginy żyje w Seattle. Od kilku dni dzieją się dziwne rzeczy. Zaczynają umierać nieśmiertelni, a wszystko wskazuje na to, że zlecenie zabójstwa zleciła główna bohaterka. Dodatkowo, w między czasie, Georginy poznaje swojego największego idola - Seth'a Mortensensa. Czy byłaby zdolna zabić wampira, którego szczerze nienawidziła? Chyba, że ktoś próbuje ją wrobić.. Czy przyjaciele pomogą jej odnaleźć prawdę?

"- Hugh.. po czym poznać, że demon kłamie?
Milczał przez chwilę, aż w końcu roześmiał się cicho, rozpoznając stary dowcip.
- Po tym, że rusza ustami"

Georgina jest sukubem, co oznacza, że aby przetrwać musi uprawiać seks. Tylko w ten sposób może pobierać energię życiową i żyć wiecznie. Nie ważna jest płeć, pochodzenie, wiek czy status społeczny ofiary. Człowiek, który z nią uprawia stosunek seksualny traci kilka lat życia. Głowna bohaterka jest niezwykłą kobietą. Mimo tego, że na zawołanie może zmienić swój wygląd i nie musi pracować a mimo to, chce żyć jak zwykły śmiertelnik. Zatrudniła się w księgarni Emerald City Books & Cafe, gdzie szybko awansowała na zastępce kierownika. Do szczęścia brakuje jej.. życia. Chciałaby stać się śmiertelna, pokochać mężczyznę i założyć rodzinę. Żyć tak jak dawniej. Czy to możliwe? Mimo, że Georgina żyje już kilkaset lat, nigdy nie zrezygnowała ze swoich marzeń.  Kobieta nie ukrywa tego, że nienawidzi być sukubem. Nawet zwykły pocałunek może zabrać ukochanej osobie kilka chwil życia. To powoduje złość i frustrację u Georginy. Mimo, że może się zakochać to o zbliżeniu nie ma mowy. Pewnego dnia w księgarni, w której pracuje, organizują spotkanie autorskie z Sethem. Jako jego największa fanka, dostaje możliwość poznania mężczyzny bliżej, przez oprowadzenie go po mieście. Chociaż jest sukubem, zdarza się jej być osobą niezdarną co idealnie widać przy pierwszym spotkaniu z autorem. Czy mimo tego, że dzieli ich tak wiele, uczucie, które zaczyna kwitnąć między nimi, przetrwa? 

"- No dobra, Mortensen, ostatnia szansa. Jesteś gotów zmienić z się z podglądacza w ekshibicjonistę?
W jego oczach błysnęła psotna ciekawość.
- Ciągle mówimy o tańcu?
- To zależy. Ktoś kiedyś powiedział, że mężczyźni tańczą tak samo jak uprawiają seks. Więc jeśli chcesz, żeby wszyscy myśleli, że jesteś z tych, co tylko siedzą i...
Wstał.
- Idziemy tańczyć. "

Każde miasto podzielone jest na pewne segmenty. W nich żyją nieśmiertelni i w tych miejscach mogą polować na swoje ofiary. Złamanie powyższych zasad jest bardzo źle widziane przez arcydemony, których spokojnie można nazwać szefami nieśmiertelnych. Jerome jest arcydemonem, który ma pod sobą kilku pracowników. Są nimi między innymi Georgina Kincaid - sukub, Hugh - diablik, który pracuje również jako prawnik,Cody - młody wampir oraz Peter - starszy wampir, który pomaga Codyiemu ale również pracuje jako chirurg plastyczny w prywatnej klinice. Co wszystkich może dziwić,to fakt, że w grupie nieśmiertelnych znajduje się również anioł - Carter, najlepszy przyjaciel Jeromiego. 

" Miłość rzadko jest pozbawiona rys [..] Ludzie łudzą się, myśląc, że musi taka być. To niedoskonałości czynią miłość doskonałą. "
 
Książka napisana jest z wielkim rozmachem. Opisy miejsc są bardzo realnie. Postacie wyraźne i indywidualne. Autorka pięknie ujęła relacje między wszystkimi bohaterami. Nikogo nie potraktowała po macoszemu. Głowna bohaterka nie jest irytującą nastolatką ale dorosłą kobietą, która widziała w swoim życiu tak wiele złego jak i dobrego. Zawsze pomocna i realnie patrząca na życie - co czasami Jeremiego doprowadza do szewskiej pasji. Każda postać nieśmiertelna opisana w książce ma swoje prywatne życie co mi osobiście, bardzo się podoba. Są w książce sytuacje i dialogi, wzruszające jak i zabawne. Dodają one smaczku całej historii. Książka kończy się w sposób niespodziewany. Nie damy rady już na samym początku odgadnąć jak to wszystko się zakończy. To powoduje, że czytelnik chce więcej i więcej. Spokojnie mogę powiedzieć, że historia Georgina Kincaid uzależnia i nie pozwala nam wrócić do naszego szarego życia. 

"Oczywiście zapomniałem, że gdzie diabeł nie może, tam Georgine pośle."

Polecam ją każdej osobie, która chcę wejść w świat nieśmiertelnych, żyjących jak normalni ludzie, ale również oczekuje lekkiego kryminału z romansem i z żartem z fantastyką w tle. Z powodu tego, że zdarzają się lekkie opisy stosunków seksualnych uważam, że książka nie jest dozwolona dla osób poniżej 15 roku życia. 

Czy polecam: TAK

6 komentarzy:

 1. Mam w domu bodajże "Podboje sukuba", kupione gdzies tam, kiedyś tam za parę złotych, ale teraz chyba szybciej przeczytam tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam czytać w kolejności:
   Melancholia sukuba
   podboje sukuba
   Marzenia sukuba
   Namietność sukuba
   Cienie sukuba
   Odkrycie sukuba

   One łączą się ze sobą :)

   Dodatkowo zachęcam do polubienia mojego bloga :)
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. Tak sobie właśnie uświadomiła, że chyba jeszcze nie czytałam książki o sukubie... a niby człowiek tyle tego cudactwa już spotkał :D Skoro mówisz, że książka potrafi i bawić, i wzruszać, a pomysł na nią generalnie przypadł mi do gustu, to postaram się ją zdobyć jeśli nadarzy się ku temu sposobność :D

  Pozdrawiam ciepło!
  Q.

  www.doinnego.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :) genialnie porusza każde uczucia. Dodatkowo to lekki kryminał z zagadkami. Czyta się szybko :D mam nadzieję, ze się spodoba :) zapraszam również do sledzenia mojego bloga klikajac w "obserwuj" :D

   Usuń
 3. Matko... kiedy ja to czytałam, ładnych parę lat temu :P Ale nie doczytałam całej serii, tylko dwie pierwsze części z tego, co pamiętam i jakoś tak... poszło w niepamięć, nie zachwyciła mnie chyba na tyle, bym chciała więcej ;) Wszystko kwestia gustu, choć sama lektura nie była męcząca i w łatwy sposób umiliła kilka godzin ;)
  Pozdrawiam,
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, kwestia gustu :) mam nadzieję, że następne wybrane przeze mnie książki bardziej zainteresują :D Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń