Ariana | Blogger | X X X X

wtorek, 6 marca 2018

"Okrutna pieśń" Victoria Schwab - Nawet potwory bały się śmierci.Autor: Victoria Schwab
Tytuł: Okrutna Pieśń
Rok Wydania: 2018
Wydawnictwo: IV Strona
Kategoria: fantastyka/młodzieżowe fantasy
Ilość stron: 430
Ocena: 8.5/10

Kiedy zobaczyłam okładkę "Okrutnej Pieśni" odkładałam lekturę tak długo, jak tylko mogłam. Okładka jest tak piękna, że wręcz bałam się, że treść będzie nijaka (ostatnio często tak mam!). Jednak nadszedł czas skonfrontować się z tym dziełem. Jakie są moje odczucia po lekturze?

Miasto podzielone jest murem na dwie części. W jednej części rządzi Harker, który żąda opłaty od mieszkańców, za bezpieczeństwo. W drugiej zaś Henry Flynn, który zamiast zawierać umowy z potworami, woli je zabijać. W pewnym momencie do jednej ze szkół zaczynają chodzić Kate Harker — córka przywódcy i August Flynn — przybrany syn Henry'ego, który skrywa nie jedną tajemnicę. Jak rozwinie się ta tajemnica? Co skrywa Kate? Kim tak naprawdę jest Harker?
"Nie zostaliśmy stworzeni do tego by czegoś chcieć. Wola dla nas nie istnieje".
Jedna z nielicznych książek z 2018 roku, która zachwyciła mnie prawie na każdej płaszczyźnie. Zacznijmy od wykreowanego świata przez autorkę Victorię Schwab. Niby kompletnie nie różni się od nas pod względem czasu, a jednak mam wrażenie, że to kompletnie inne uniwersum. Z jednej strony normalne budynki, wieżowce, metro i szkoła a z drugiej potwory, które nie świecą w słońcu i nie są przystojne jak pewne wilkołaki. Mieszkając w mieście rządzonym przez Harkera, liczy się grubość portfela oraz regularne wpłaty. Z drugiej strony, ludzie, którzy wybrali życie przy Henrym, są bardziej rodzinni i pomagają sobie nawzajem, jednak ile taka współpraca i wspieranie siebie nawzajem może trwać? Wszędzie może czaić się zdrajca. Opisy miejsc są naprawdę świetne i szybko się czyta a z drugiej strony, nie ciągną się na setki stron. Trzeba nie lada umiejętności, żeby stworzyć takie realistyczne uniwersum, które posiada swoje mocne, jak i słabe strony.

Bohaterowie. Nie będę opisywać ich wszystkich — chciałabym, byście sami przekonali się, kto tam występuję i jaki ma charakter. Na pierwszy plan wychodzi August i Kate. August na pozór jest bardzo dobrym i mądrą postacią. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że "człowiekiem" ale byłoby to po prostu kłamstwo. Jest Sunajem — pewnym rodzajem potwora, który — jak niektórzy uważają — są najbardziej niebezpieczni ze wszystkich żyjących na ziemi zmor. Co do tego bohatera mam mieszane odczucia. Z jednej strony rozumiem jego podejście i uwielbiam go jako postać. Z drugiej, mam wrażenie, że brakuje mu, pazura — jednak, jak można mieć pazur będąc pacyfistą? Co do Kate — prosto i krótko mówiąc, to baba z jajami. Z jednej strony buntowniczka, która nie boi się przywalić komuś, z drugiej bardzo chcę coś udowodnić swojemu ojcu. Obydwoje tworzą duet szaleńców, których ja wręcz uwielbiam.
"- Tylko mi nie mów, że masz lęk wysokości - rzuciła.
- Wysokości nie. Tylko spadania - mrukną".
Potwory. W tej książce trochę ich jest. Każda zmora jest inna. Poznajemy między innymi Sunajów, Corsajów i Malchajów, które są bezwzględne, a ludzi traktują raczej jak darmowe mięso. Świetnie ukazany jest sposób powstawania tych potworów. Mam wrażenie, że jest to sposób innowacyjny. Zazwyczaj poznajemy w fantastyce, jak zmory powstają z trupów, albo przez czar rzucony przez wiedźmę. Tutaj jest kompletnie inaczej. Powiem jedno — nasze grzechy i to, co zrobiliśmy w przeszłości, mają bardzo wielki wpływ na tworzenie się tych potworów. Intrygujące? No właśnie.

Akcji jest sporo. Nie można powiedzieć, że książka od samego początku ma niesamowitą akcję — byłoby to kłamstwo. Jednak historia rozkręca się z każdą następną stroną, aż dochodzimy do maksymalnego apogeum, gdzie wręcz akcja goni akcję — a autorka odkrywa następne niesamowite karty swojej książki. Dialogi są normalne — nie znajdziemy sztucznych odzywek nastolatków, którym nagle w sercu zagrał hymn ratowania całego świata. To, czym mnie V. Schwab całkowicie zaskoczyła to miłość — a raczej jej całkowity brak. Nie ma tam miłości od pierwszego wejrzenia, zajrzenia, przyjrzenia. Poznajemy bohaterów, którzy mają raczej na samym początku.. na pieńku ze sobą a z czasem zamienia się to po prostu w przyjaźń — i nie, nie taką lekką i przyjemną. Ciągle słychać jak dokuczają sobie, czy to fizycznie, czy w rozmowie między sobą. Żeby nie było — ja nic nie mam do miłości w książkach fantasy. Tylko, jak czytamy o wielkiej miłości po zaledwie 10 stron — to zaczyna być nudne i oklepane. Tutaj autorka pięknie to ominęła, tworząc fenomenalną historię z ciekawymi postaciami.

Z tego, co zdążyłam przeczytać — to pierwszy tom serii. Jestem tak zaciekawiona, co będzie w drugiej książce, że już się doczekać nie mogę. Po książce "Król Kier" bałam się, że jakość Wydawnictwa Czwarta Strona spada coraz niżej i niżej. Jednak nie! Ta książka jest świetna. Zachęcam wszystkich, co poszukują ciekawej fantastyki młodzieżowej, ze świetnie opisanymi walkami, potworami, których wcześniej nie było i niebanalnymi bohaterami. Po tej książce będę unikać skrzypków w ciemnych zaułkach..


"Monstra, monstra, małe duże
Przyjdą Ci odebrać życie.
Corsaj, Corsaj, zęby, szpony,
Potnie, pożre na surowo.
Malchaj, Malchaj, blady, chudy,
Wyssie krew, aż będziesz suchy.
Sunaj, Sunaj, czarnooki,
Poeśń zanuci, porwie duszę.
Monstra, monstra, małe duże 
Przyjdą Ci odebrać życie".

20 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, dodam ją do półeczki czytnikowej niech czeka na swoją kolej ponieważ mimo kilku obaw co do niej zaciekawiłaś mnie i z chęcią poznam się z tą pozycją bliżej ;)

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Może sobie ją zamówię za jakiś czas. Póki co stawiam na książki, które czekają na swoją kolej na półce :) pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klimat jest! Poczekam aż znajdę więcej o niej opinii i wtedy zdecyduję, czy ja kupić czy też nie 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna okładka! Jednak nie jestem zbytnio przekoanana do tego, czy mam teraz ochotę na tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam i dla mnie była świetna, niebanalny pomysł i dobre wykonanie, nie jest typową młodzieżówką, co też mi bardzo pasowało, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczęłam ją czytać gdy byłam zmęczona... To był błąd, doszłam do 50strony i padłam (choroba). Najgorsze jest to, że tej nocy miałam KOSZMAR związany z tą książką. I teraz czeka i czeka... Nie wiem kiedy ponownie po nią sięgnę 😂

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam na półce "Mroczniejszy odcień Magii" który czeka na przeczytanie, jeśli spodoba mi się styl autorki z pewnością przeczytam Okrutna Pieśń :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam i niestety nie jestem jakoś szczególnie zachwycona. Nie za bardzo potrafiłam się w nią wczuć, udało mi się to dopiero pod koniec. ;)

  Pozdrawiam Iza
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 9. "Okrutna pieśń" po prostu mi się podobała, ale widziałam w niej trochę więcej wad niż ty. Niemniej jednak... "Okrutna pieśń" wciąż była dobra, szczególnie jeżeli chodzi o kreacje bohaterów i same potwory. Tylko akcję bym trochę ubarwiła i może zmieniła. Nieważne. I tak kocham Victorię Schwab <3.
  Tak z innej beczki - mogłabym cię prosić o wypełnienie ankiety dla blogerów książkowych? Wyniki posłużą mi w pracy dyplomowej na studia!

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEMA4KFwdwDaoQ5oUZ6vCmbI2HvVOkM0Y0deGMNYAF9eyK4A/viewform?c=0&w=1

  Pozdrawiam!
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachęciłaś mnie! Całość brzmi bardzo interesująco, zapisze sobie tytuł i sięgnę przy najbliższej okazji ;)

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro tobie się podobała to śmiem twierdzić, że mi też się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie jestem mimo wszystko do niej przekonana. A kupowanie książki dla okładki jest chyba przesadą :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam o niej już różne recenzje. Ja się jeszcze muszę zastanowić, czy jak ją spotkam w bibliotece, to wypożyczę, czy też nie. Mam mieszane uczucia co do niej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mi książka się podobała, ale bez szału w sumie. Jednak na drugi tom czekam :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam aż zwolni się ta książka w mojej okolicznej bibliotece! <3

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiem czy kiedyś przekonam się do fantastyki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak dla mnie, jedno niezwykle ogromne TAK!

  OdpowiedzUsuń
 18. Wygląda na to, iż to pozycja wręcz obowiązkowa! Z przyjemnością ją poznam :-) Mam nadzieję, że mnie zachwyci równie mocno jak Ciebie :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam już coś o niej, nie jestem pewna czy to pozycja dla mnie, ale dam jej kiedyś szansę ;)

  OdpowiedzUsuń