Ariana | Blogger | X X X X

poniedziałek, 15 października 2018

"Trzynasty księżyc" Paulina Hendel


Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Żniwiarz Trzynasty księżyc
Rok Wydania: 2018
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Kategoria: fantastyka/urban fantasy/słowiańskie wierzenia/komedia
Ilość stron: 440
Ocena: 9/10

Jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku. To, co robi autorka ze swoimi czytelnikami powinno być zabronione ;) Tyle czekać na następny tom! No ale już nie narzekajmy! Jest trzeci tom cyklu Żniwiarz "Trzynasty Księżyc". Warto było tyle czekać? WARTO! Akcja jest? JEST! Chcemy więcej? CHCEMY! To o czym jest trzecia książka?
"Cudnie - pomyślał Waldemar. Alkoholik, schizofrenik i kibol na tropie demona... Brzmi jak początek kiepskiego dowcipu".
Na świat wychodzą coraz większe i niebezpieczniejsze demony. Żniwiarze zakasują rękawy i biorą się do jeszcze większej pracy. Magda, Feliks i Mateusz stają przed nowymi wyzwaniami, które mogą zagrażać już nie tylko im, ale również ich bliskim, rodzinom i ukochanym. Pierwszy ostro zmienia zasady gry. Czego chce dokonać Pierwszy? Czy Magda wraz z Mateuszem i Feliksem dadzą radę pokonać demony potężniejsze niż te, które spotkali wcześniej? Dlaczego tak naprawdę Magda stała się Żniwiarzem? Jakie będą tego skutki?


Paulina Hendel już nas nie zaskakuje. Poziom, jaki utrzymuje, jest i tak na bardzo wysokim poziomie. Potwory, demony, zjawy, które tym razem opisuje, są nie tylko groźne, ale również bardzo interesujące 
Bardzo podoba mi się fakt, że Magda — już w tym nowym ciele — zachowuje się o wiele lepiej niż w drugim tomie. Jak w drugiej książce pod koniec historii zaczynała mnie powoli denerwować, tak tutaj z pewnych powodów zaczęłam ją szanować i lubić. Co więcej, autorka również skupiła większą uwagę na historię Waldemara i Guzy — ich przyjaźni i relacji w rodzinie. No bo co, może łączyć lekarza alkoholika i emerytowanego nauczyciela ze schizofrenią? Okazuje się, że bardzo dużo.
"- Wiesz, jakim dobrym aktorem jest Pierwszy.
- Zrobiłby karierę w Hollywood - powiedział ironicznie żniwiarz".
Jeżeli czytaliście pierwsze dwa tomy, nie muszę już Wam przedstawiać świata stworzonego przez Paulinę Hendel. Jednak, jeżeli pierwszy raz spotykacie się z tą historią, to pokrótce powiem wam, że cała historia dzieje się w Polsce w dzisiejszych czasach. Co więcej, autorka nie wymyśla potworów i demonów z głowy, ale sięga głęboko do naszych legend, obyczajów i historii, za pomocą tego powieść staje się jeszcze bardziej realna.

Książka jest genialna dla wszystkich — powyżej 15 roku życia. Takie jest moje odczucie. Młodsi czytelnicy mogą się przestraszyć opisów demonów i walki z nimi. Szybka akcja ciekawi bohaterowie, brak nudy. Jeden minus? Szybko się czyta a kac pozostaje długo :)

2 komentarze:

 1. Wiesz jaki minus ma ta część serii? Za szybko się ją czyta ;) I teraz dopóki autorka nie napisze swojej siódmej książki [a czwartej z tej serii], to nie ma co czytać.

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała sięgnąć po tę serię. Uwielbiam takie historie - a mitologia słowiańska kusi mnie jak nie wiem co!

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń