Ariana | Blogger | X X X X

poniedziałek, 5 listopada 2018

"Nieludzie" Kat Falls


Autor: Kat Falls
Tytuł: Nieludzie
Rok Wydania: 2015
Wydawnictwo: UROBOROS
Kategoria: fantastyka/urban fantasy/przygoda
Ilość stron: 400
Ocena: 9.5/10

To, co dzieje się na świecie — nie jedna osoba powie, że najgorszym zwierzęciem na ziemi jest człowiek. Po przeczytaniu "Nieludzie" Kat Falls — podtrzymuje to stwierdzenie. Jedno z parków rozrywki tworzyło mieszanki między gatunkami zwierząt, by w przyszłości mogły być najnowszą i najlepszą atrakcja turystyczną. Jednak katastrofa, która miała tam miejsce, spowodowała zamknięcie ziem na wschód od Missisipi. Każda osoba, która przekroczy wyznaczoną granicę, grozi śmierć. Lane w pewny sposób dowiaduje się, że jej ojciec jest po drugiej stronie muru. Jedyny sposób, by jemu pomóc wrócić do domu to przekroczenie nielegalnie muru. Czy mimo niebezpieczeństwa, które tam występuje, Lane ma szansę przetrwać? Dlaczego jej tata przekroczył mur? Kto tak naprawdę jest zagrożeniem — człowiek czy mutant?

To jedna z nielicznych książek w tym roku, które zrobiły na mnie wrażenie. Główna bohaterka Lane, nie jest naiwną nastolatką, która kompletnie nie wie, co robi i dlaczego. Ma plan i wie, że musi go wykonać. Bardzo podoba mi się jej postawa. Fakt, że były momenty dla mnie kompletnie niezrozumiałe w jej zachowaniu, ale można to wybaczyć. Co więcej, sposób, w jaki poznaje tamtejsze mutanty i ich historię jest mega interesująca. Tak naprawdę trudno komukolwiek tam zaufać, jednak jak pozna się ich bliżej, można zrozumieć ich zachowanie, sposób życia.


Książka Kate Falls wywołała we mnie burzę uczuć. Raz byłam uśmiechnięta, raz smutna, a raz wściekła a po chwili zadowolona. Był moment, nawet kiedy zakręciła się w oku łezka — a przyznam się, że mało kiedy płaczę przy czytaniu dzieł. Przygody, jakie ma Lane, były z jednej strony logiczne, a z drugiej bardzo niebezpieczne. W piękny, a zarazem drastyczny sposób, dziewczyna poznaje tą drugą, złą stronę ludzkości. To do czego jest zdolny człowiek dla pieniędzy i sławy.

Uniwersum stworzone przez autorkę jest w pewien sposób bliskie temu, co mamy. Można interpretować to w dwojaki sposób. Po pierwsze — to uniwersum jak najbardziej wymyślone i od samych podstaw stworzone przez nią dla potrzeb historii. Po drugie — w pewien sposób może nas ostrzegać przed zabawą naukowców ludzkimi i zwierzęcymi DNA. Ta historia pokazuje nam, co MOŻE się stać, kiedy nie zastanowimy się nad tym, do czego zmierzają takie badania. Dodatkowo świat, w którym żyje bohaterka, ukazuje nam, że nie dobro ani nauka rządzi nami, ale pieniądz, za którą można kupić dosłownie wszystko — nawet władzę nad ludźmi.

Książka dedykowana jest dla starszej młodzieży — czyli tak od 16 roku życia. Jeżeli poszukujecie książki ze świetną akcją, genialnymi bohaterami i niebanalnym uniwersum — ta książka jest dla Was. Decyzje, które musi podjąć Lene nie zawsze są słuszne ani bezpieczne. Do czego tak naprawdę jest zdolny człowiek, by uratować bliską nam osobę? Książka na pewno będzie dla mnie jedną z najlepszych powieści tego roku.

Czytaliście? Jakie są Wasze opinie na jej temat? Napiszcie proszę w komentarzu :)

4 komentarze:

 1. Jeżeli słyszę o mutantach i murze to wiem, że muszę to po prostu przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Też ją kiedyś czytałam i bardzo mi się podobała, ale to było jakieś 3 lata temu a 2 część ciągle nie wyszła. Wydawnictwo mówiło, że może będzie ale nie wiadomo...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo mi się podobała. Szkoda, że tyle czasu już minęło a o kontynuacji nic nie słychać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno tu nie byłam ;) miło widzieć coś innego niż mangi ;)

  OdpowiedzUsuń