Ariana | Blogger | X X X X

czwartek, 24 stycznia 2019

"Pierwszy grób po prawej" Darynda Jones


Autor: Darynda Jones
Tytuł: Pierwszy Grób Po Prawej
Rok Wydania: 2015
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Kategoria: fantastyka/Urban Fantasy
Ilość stron: 372
Ocena: 7/10

Każdy z nas potrzebuje literatury, która po prostu jest lekka i przyjemna. Po ciężkiej książce lub po genialnym dziele potrzebujemy się zresetować. Tak właśnie i ja dzisiaj miałam. Nie myśląc długo — chwyciłam za książkę Darynda Jones "Pierwszy Grób Po Prawej". Niech Was nie zmyli sam tytuł książki. Książka jest lekka, przyjemna i powoduje nie jeden atak śmiechu. O czym tak właściwie jest?

Charley Davidson to kobieta, która przez całe swoje życie widziała zmarłych. Kobieta dodatkowo jest prywatnym detektywem. Jako chodząca "kostucha" jej zadaniem jest odprowadzanie zmarłych za światłem. Jednak nie każdy chce — część z nich ma niedokończone sprawy. Co więcej, większość z nich nie umarła śmiercią naturalną. Charley zostaje zmuszona, by rozwikłać nie jedno morderstwo za pomocą duchów zmarłych ludzi. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że część nie pamięta swojej śmierci ani kiedy to było. Nagle kobieta natyka się na zagadkową i nietypową śmierć trzech prawników. Czy uda jej się rozwikłać morderstwo?

Charley Davidson to świetna bohaterka, która ma charakter. Jakże się cieszę, że ponownie wracają kobiety silne i z pomysłem na życie. Już powoli mam dość mdłych kobiet, które na każdym kroku albo płaczą, albo jęczą w myślach, jakie to mają ciężkie życie. Kostucha wcale taka nie jest. To kobieta, ze specyficznym poczuciem humoru, która z każdej, no PRAWIE z każdej sytuacji daje radę wyjść. Ma swoje nałogi, przyzwyczajenia za pomocą czego wydaje się nam bardziej realna.Humor, który przewija się przez całe dzieło nie jest humorem dla wszystkich — i mam tego pełne przekonanie. To nie jest humor z zeszytów szkolnych — czyli lekki o niczym i o wszystkim. Powiedziałabym, że bohaterka uwielbia być lekko wredną, zarozumiałą kobietą z czarnym humorem. Często żartuje o śmierci i umieraniu. Warto o tym pamiętać, nim się chwyci za dzieło.

Świat wykreowany przez Darynda Jones to nasz świat. Prócz tego, że pani detektyw widzi duchy, można spokojnie powiedzieć, że niczym innym nie różni się od naszego realnego.

Duchy. O nich można mówić długo i namiętnie, ale skrócę do minimum. Każdy jest inny i każdy widzi siebie w kompletnie innym świetle. Największy problem zaczyna się, kiedy muszą opuścić nasz świat a z różnych przyczyn po prostu nie chcą — lub nie mogą.

Smaczek zostawiłam na koniec. Książka nie jest tylko fantastyką — posiada również ciekawe, ale nienachalne wątki erotyczne. Genialnie łączą się z całą historią. Erotyka, tudzież romans, jest tylko małą częścią całej książki — za co autorce bardzo dziękuję.

Książkę mogę polecić każdej osobie, która poszukuję lekkiej i niezobowiązującej lektury. To książka na długi, zimowy wieczór, kiedy chcemy się pośmiać i poznać ciekawą i niebanalną bohaterkę. Spokojnie mogę powiedzieć, że to książka raczej dedykowana dla czytelniczek, ale drodzy mężczyźni — nie zabraniam Wam tego czytać! Książka poważnie godna polecenia.


2 komentarze:

  1. Uuuuuuwielbiam tę serię <3 Niestety z parunastu tomów wydano u nas zaledwie trzy :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Sam tytuł juz przyciąga. Lubię fantastykę i twoja recenzja zainteresowała mnie do przeczytania. Brzmi jak żadna książka z która mialam do czynienia.

    OdpowiedzUsuń