Ariana | Blogger | X X X X

środa, 2 października 2019

"Pośród cieni" Agnieszka Hałas


Autor: Agnieszka Hałas
Tytuł: Pośród Cieni
Rok Wydania: 2017
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Kategoria: fantastyka/dark fantasy/intrygi
Ilość stron: 352
Ocena: 10/10

"Pośród Cieni" to druga część cyklu "Teatru Węży". To jedna z nielicznych książek fantasy, która wciąga czytelnika na pierwszej stronie, a wypuszcza same szczątki na koniec dzieła. Agnieszka Hałas ze świetną dokładnością stworzyła niebanalnych bohaterów i świetne uniwersum. Jednak o czym jest II tom?

Dla Krzyczącego w Ciemności, podziemie, które było jego domem, przestaje być bezpieczne. Srebrni magowie nie tyle co przeczesują teren, co głównego bohatera zaczynają prześladować sny i niebezpieczne wizje. Srebrni magowie mają już dość tajemniczego alchemika, dlatego też bez skrupułów zaczynają na niego polować. Czy Krzyczący w Ciemności przetrwa? Komu będzie mógł zaufać? Gdzie ukryje się nasz bohater?

Bohaterowie.
To, co bardzo cenię w książkach Agnieszki Hałas to neutralizm. Każda postać ma swoje wady, jak i zalety. Jako jedna z nielicznych autorek fantasy stawia na naturalizm. To, co bardzo mi się podoba. Zachowania, reakcja i interakcja postaci jest naturalna i przychodzi normalnie. Nie znajdziemy tutaj dziwnych dialogów, reakcji z kosmosu, czy nagłego płaczu, który mógłby zepsuć całą akcję historii. Postacie są indywidualne. Mam tutaj na myśli fakt, że każda osoba występująca w książce ma swoją powieść, swoje życie, przez co nie znajdziemy tutaj szarych bohaterów, robiących tło. Dodatkowo, bardzo cenię sobie mieszańców. Autorka z gracją i z wielką wyobraźnią stworzyła postacie wymieszane gatunkowo. Człowiek z cechami świni? Proszę bardzo! Kobieta kot? Nic prostszego! Takie rodzynki cechują książkę, powodują, że historia nabiera nowych barw i ciekawego uniwersum.

Uniwersum.
Agnieszka Hałas z każdym następnym tomem poszerza swój świat. W pierwszym tomie można skromnie powiedzieć, że autorka skupiła się w większości na ludziach żyjących w podziemiach, kanałach. Tutaj, wraz z głównym bohaterem — ale nie tylko! - wychodzimy z kanałów i ''zwiedzamy'' świat na zewnątrz. Poznamy wiele nowych postaci, które w większym lub mniejszym stopniu będą mieli wpływ na życie i decyzje Krzyczącego w Ciemności. Świat stworzony przez pisarkę jest mroczny, tajemniczy brudny, ale z drugiej strony magiczny, piękny i niesamowicie niebezpieczny. Sądzę, że powiedzenie „do odważnych świat należy” genialnie wpasowuje się w to uniwersum.

Magia.
Nie można powiedzieć, że magii jest mało. To byłoby kłamstwo, tak dużo, jak z Polski na księżyc. Mamy tutaj alchemię, tajemne i magiczne księgi, mieszańców, czarodziejów, gadające stworzenia i wiele wiele więcej. Można powiedzieć, że gdzie się nie ruszysz tam magia. Bez niej, świat byłby tylko ponury.


Miłość i inne emocje.
„Pośród Cieni” to książka fantasy, jednak nie spotkamy dosłownie miłości, romantycznych wątków, czy stosunków seksualnych. Pomimo tego, nie uważam, żeby to byłby minus, albo brak. Fakt, że mały romans pewnym postaciom by się przydał — rozładowanie złych emocji ;) - jednak nie jest to konieczne. Nie uważam tego za błąd albo brakujące ogniwo w historii. Proszę źle mnie nie zrozumieć. Można spokojnie wyłapać miłość jakoby córki do ojca, rodzica do dziecka.. Opisane są w sposób normalny, naturalny i piękny dla czytelnika.

Styl.
Agnieszka Hałas nie używa ciężkiego, specyficznego języka. Jeżeli w pewnej sytuacji używa wymyślonej nazwy, trudnego wyrazu, zazwyczaj możecie oczekiwać wyjaśnienia kilka linijek niżej. Nie ma tutaj zbędnych opisów, które nic nie wnoszą do historii a walki, które mają miejsce, opisane są w sposób przyjemny i bardzo realistyczny — pomimo tego, że używana jest do tego magia.

Książkę mogę polecić wszystkim, którzy oczekują: dobrej historii, niebanalnych bohaterów, świetnej magii i akcji, której może nie jest za dużo, ale jak już wchodzi do historii to robi wielkie zamieszanie — nie zawsze pozytywne dla naszego bohatera. Książka pomimo wszystko dla starszego czytelnika. Jeżeli powoli wracacie do szkół — jako uczniowie lub nauczyciele — książka może być genialną odskocznią! Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam II tom! Mam również nadzieję, że następne będą również interesujące!

3 komentarze:

 1. To całkiem dobre dark fantasy, też mi się podobało! No i przed Tobą jeszcze dwa kolejne tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również bardzo lubię tę serię :D Dla mnie jest ona naprawdę udana i czekam na kolejny tom!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda naprawdę ciekawie, z chęcią przeczytam część pierwszą
  zaczytane-dziewczyny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń