Ariana | Blogger | X X X X

poniedziałek, 25 marca 2019

"Adeptka. Czarny Mag" Rachel E. CarterAutor: Rachel E. Carter
Tytuł: Adeptka Czarny Mag 
Rok Wydania: 2019
Wydawnictwo: Uroboros
Kategoria: fantastyka/Fantastyka młodzieżowa
Ilość stron: 400
Ocena: 7/10

Tak jak byłam zachwycona pierwszym tomem powieści "Czarny Mag — pierwszy rok", tak w drugim tomie czegoś mi brakowało. Co nie zmienia faktu, że lektura naprawdę interesująca. Lekka i przyjemna z dużą dawką akcji.

Marzenie Ryiah się spełnia. Zostaje adeptką we frakcji bojowej. Nie oznacza to, że teraz będzie lżej. Ma coraz więcej zajęć i obowiązków. Komplikacje zaczynają się, kiedy jeden z uczniów ginie w ataku przez wroga. Nauka adeptów schodzi na drugi plan. Ryiah musi wykazać się swoimi umiejętnościami i odwagą, by przetrwać w niebezpiecznych czasach. Czy skrywane uczucia do księcia Darrena wyjdą na jaw? Czy w czasie wojny jest czas na miłość?

Po pierwsze - tak jak lubiłam Ryiah w pierwszej części, tak tutaj chciałabym nią potrząsnąć i zapytać się "Co z Tobą?!". Jej zachowanie kompletnie się zmieniło. Jak wcześniej zachowywała się jak odważna i niezależna kobieta, tak teraz widzę nastolatkę z problemami sercowymi. Gdyby te problemy były przejściowe - nie miałabym nic przeciwko. Jednak powieść powoli zamieniała się w dramat dla 13-latek.

Bardzo podobały mi się walki przedstawione w książce. Było w nich to coś, co przyciąga czytelnika, ale również nie zanudza. Barwne opisy walk, ran, ale również myśli bohaterki były jak najbardziej na miejscu. Co więcej, książka ukazuje również czym jest poświęcenie - i nie tylko w imię miłości!

Sposób przedstawienia świata nie różni się niczym od tego, co czytaliśmy w pierwszej części. To, co może nas zachwycić to fakt, że razem z Ryiah poznajemy inne zakątki królestwa oraz dodatkowe postacie, które dużo wnoszą do całej powieści.

Teraz czas na to, co mi się NIE podobało. Nie jest tego dużo, jednak warto to również zaznaczyć. Po pierwsze druga książka posiada 440 stron i zawarte jest tam pięć lat życia bohaterki. Jak dla mnie za szybko ten czas tam leci. Patrząc, że pierwsza część to był tylko jeden rok z życia dziewczyny. Trochę takie przeskakiwanie, aby jak najszybciej dojść do końca szkolenia. Po drugie - dzieło za bardzo skupia się na samych uczuciach nastolatków niż na wojnie i niebezpieczeństwu im zagrażające. Po trzecie podróż opisana była zazwyczaj w kilku zdaniach. Brakowało mi tej realności podróżowania, a nie tylko wspomnienia jak tam było i co ich bolało.

Pomimo dużej ilości minusów, książka jest warta przeczytania. Dużo akcji, interesujący bohaterowie i magia, która jest z nimi powiązana. Całość bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że trzeci tom wyjdzie niedługo. Jestem ciekawa, co tam się będzie działo.


3 komentarze:

  1. Zgadzam się - bardzo dużo było tutaj problemów sercowych, których w pierwszym tomie zupełnie nie było. Tak czy siak, uwielbiam tę historię i czekam na trzeci tom! 💗

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa książka, w wolnej chwili będę ją chciała przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A u mnie odwrotnie - drugi tom spodobał mi się bardziej, bo wreszcie było coś więcej o świecie. Ale Riyah też mnie tu wkurzała swoją naiwnością.

    OdpowiedzUsuń